יום שני, 3 במאי 2010

Happy Town- ביקורת הפרק הראשון: In This Home on Ice
בחודש אפריל חגגה רשת ABC עשרים שנה לעליית סדרת המופת "טווין פיקס" של היוצר דיוויד לינץ'- סדרה שהגדירה מחדש את כללי הז'אנר הטלוויזיוני ויצרה גל חדש של סדרות שניסו לחקות את הצלחתה.

בין היתר, הביאה "טווין פיקס" קונספט חדש שכמעט לא היה מוכר עד אז- סדרה המתרחשת בעיירה פסטורלית לכאורה, כאשר מתחת לפני השטח רוחשים סודות אפלים ומסתוריים. בקונספט זה השתמשו סדרות רבות מאז- החל מ"סודות העיר" ו"אמריקן גותיק", דרך "אירי, אינדיאנה" ו"הארפרס איילנד", ועד לסדרות החדשות The Gates ו- Haven שצפויות לעלות בקיץ הקרוב.


בחודש אפריל, במקרה או שלא במקרה, עלה באותה רשת הפרק הראשון בסדרה החדשה Happy Town (להלן, "עיירה שמחה"), שניכר בה כי יוצריה מנסים להתכתב באופן גלוי עם "טווין פיקס".


"עיירה שמחה", שנוצרה בידי ג'וש אפלבאום, אנדרה נמק וסקוט רוזנבאום (שהפיקו בין היתר את הגרסה האמריקאית של "החיים על מאדים" בעונה הקודמת), מתרחשת בעיירה הכל אמריקאית הפלין שבמינסוטה.


לכאורה, עיירה שקטה ומנומנמת, שחלק ניכר מאוכלוסייתה מועסק במפעל הלחם המקומי, השייך למייסדת העיירה פגי הפלין (פרנסיס קונרוי, המוכרת כרות פישר מ"עמוק באדמה"- אם כי יש לציין כי בפרק הפיילוט היא לא מופיעה), ובנה ג'ון (סטיבן וובר, "כנפיים").

אך מאחורי החזות השלווה מסתתר עבר אפל שרודף את בני העיירה- עד לפני חמש שנים, ובמשך שבע השנים שקדמו לכך, נעלם בכל שנה אחד מתושבי העיירה מעל פני האדמה. את האשם נהגו התושבים לתלות בדמות מסתורית בשם "הקוסם" (Magic Man), שכביכול חטף את אותם תושבים באופן כמעט מיסטי (ועל כך כינויו). בתו הצעירה של ג'ון האפלין הייתה אחת מאותם תושבים שנעלמו.


כאמור, בחמש השנים האחרונות החטיפות נפסקו, ובני העיירה נהנו משלווה וממחסור מוחלט בפשיעה חמורה.

אולם, כבר בתחילת הפרק נרצח באכזריות ה"פריק" של העיירה- ג'רי פרידל, בתוך בקתת דיג הנמצאת באגם קפוא (ומכאן שם הפרק- In This Home on Ice). אל הזירה נקראים שריף העיירה גריפין קונרוי (אם.סי. גייני, "אבודים"), ובנו, סגן השריף טומי (ג'ף סטאלטס, "אוקטובר רואד"), המנסים לפתור את תעלומת הרצח ולבדוק האם קיים קשר לחטיפות הישנות. (טומי, אגב, נשוי בסדרה לרייצ'ל, אותה מגלמת איימי אקר המוכרת מ"אנג'ל" ו"בית הבובות"- שלמרבה הצער כמעט לא זוכה לזמן מסך בפרק הראשון).


במקביל, אנו מתוודעים להנלי בון (לורן גרמן, "הוסטל")- בחורה צעירה המגיעה לעיירה במטרה לפתוח בה חנות נרות. היא מתאכסנת באכסנייה המקומית, שם מתגורר תושב חדש נוסף- אדם אניגמטי בשם מאריט גריבס (סאם ניל, "פארק היורה")- שפתח בעיר חנות למזכרות מתחום הקולנוע.

עד סוף הפרק מגלים הצופים כי קיים קשר מסתורי בין הנלי, שריף קונרוי וגריבס, וכי איש מהם אינו תמים כפי שהוא נראה בתחילה.


פרק הפתיחה של "עיירה שמחה" עמוס באירועים ובדמויות, וככזה, הוא חוטא לעתים בדיאלוגים קלושים שנכתבו כמסלקות מידע עבור הצופים ותו לא. לפחות פעמיים במהלך הפרק נתקלים הצופים בטקסטים מסוג זה והדבר מפריע מאוד לאמינות הסדרה. עם זאת, יש לזכור כי פרקי פתיחה משמשים לרוב כאקספוזיציה להכרת הדמויות, כך שכנראה אין מנוס מדיאלוגים שכאלו.

התעלומות בסדרה מעניינות למדי- מעבר לתעלומת הרצח וזהותו של אותו "קוסם" מסתורי, הצליחו היוצרים ליצור כבר בפתיחה מספר שאלות מעניינות- מה יש בקומה השלישית והאסורה לכניסה באכסנייה? מיהי אותה קלואי עליה מדבר השריף בהתקפותיו הדיסוציאטיביות ואיך כל זה קשור להנלי ולמר גריבס? מה עומד מאחורי הגרפיטי המסתורי בצורת סימן שאלה המעטר את קירות העיר? ועוד שאלות.


לעומת זאת, ניתן היה בהחלט למנוע מאיתנו את אותו רומן "רומיאו ויוליה" בין בנו של מייסד העירייה והשמרטפית הענייה של משפחת סגן השריף. הוא נראה מנותק מהסיפור הכללי וישנה הרגשה כי הוכנס רק כדי למשוך קהל צעיר יותר לסדרה.


מבין השחקנים הראשיים, ראוי לציון במיוחד סאם ניל, המגלם דמות כריזמטית וככל הנראה בעלת כוחות היפנוטיים מסקרנים. גם אם.סי. גייני, הזכור לטובה כטום פרינדלי המזוקן מ"אבודים", מפתיע כשריף הקשוח המסתיר כמה סודות משל עצמו.


בסיכומו של דבר, פרק הפיילוט של "עיירה שמחה" מרתק למדי, ומציג מספיק התרחשויות מעניינות כדי להמשיך ולצפות גם בפרקים הבאים. למרבה הצער, נתוני הרייטינג של הפרק היו דלים למדי, כך שהסדרה ככל הנראה לא תמשיך מעבר לשמונת הפרקים שכבר הופקו. ניתן רק להצטער על כך.לאתר הסדרה הרשמי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה